IntelliJ Idea, QWERTZ klávesnice, AltGr a hranaté závorky

Neptejte se mě proč, ale používám českou QWERTZ klávesnici, i při psaní zdrojových kódů. A ve všech produktech JetBrains do jednoho narážím na stejný problém – některé klávesové zkratky obsahující pravý AltGr nefungují. Vyvolá se zcela jiná nepochopitelná akce. Např. Scala plugin při kombinaci AltGr + F pro znak levé hranaté závorky ([) vypíše chybu “Selected block should be presented as expression„. Řešení jsem už hledal pro PhpStorm, Android SDK a protože jsem ho dnes opět hledal pro IntelliJ Idea, je na čase si ho poznamenat.

V adresáři produktu najděte soubor bin/idea.properties a doplňte následující nastavení:

actionSystem.force.alt.gr=true

Řešení našel už Jiří Pavlíček, takže díky za jeho článek!

Edit ex post

Při každé aktualizaci JetBrains produktů dochází k přepsání této změny a je nutné soubor editovat znovu. Existuje trvalejší řešení.

V USER_HOME existuje adresář s nastavením každého z produktů (např. .IntelliJIdea2017.1, .PhpStorm2017.1, apod.). Pokud v něm vytvoříte soubor idea.properties a vložíte do něj uvedené nastavení, instalace aktualizace jej převezme.

Edit ex post 2

Postup popsaný v minulé aktualizaci přestal v PhpStorm 2017.2 fungovat. Řešení je přesunout soubor idea.properties do podsložky config v adresáři USER_HOME/.PhpStormXXX. Po restartu editoru začne vše fungovat, jak má. Pokud stále některé znaky nemůžete napsat správně, zrušte klávesovou zkratku Extract Field v menu File > Settings > Keymap.

2 thoughts on “IntelliJ Idea, QWERTZ klávesnice, AltGr a hranaté závorky”

  1. Tip pro více “user friendly” řešení.

    V menu Help je Edit custom properties. Pokud soubor neexistuje, nabízí jeho vytvoření. Do něj je pak možné zadat již zmiňované “actionSystem.force.alt.gr=true”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.