Surface Pro 3, aneb Zbavil jsem se tří palců úhlopříčky

Tři roky mi sloužil MacBook Pro jako hlavní pracovní nástroj. Vytrpěl si toho se mnou hodně a dával mi to v poslední době znát. Mj. se dožadoval třetí výměny mrtvé síťové karty pro Wi-Fi, která vždy po půlroce od opravy záhadně odešla. Hledal jsem jako náhradu něco více mobilního a Juraj mne hodně nahlodal Surface Pro 2, který si pořídil na jaře. Řeknete si tablet, ale po připojení externí klávesnice, myši a monitoru nepoznáte rozdíl od klasického počítače.

Ačkoliv Microsoft představil nástupce, Surface Pro 3, už před čtvrtrokem, na evropském trhu se začal prodávat až 28. srpna. Nechápu to, ale počkal jsem si. Díky předobjednávce dorazil zdarma z německého Microsoft Store hned v první den prodeje a s Aristem jsme rozbalovali.

Mám tak k dispozici tablet s úhlopříčkou 12”, 8 GB RAM a 256 GB SSD, na kterém jsem schopný klidně programovat, editovat fotografie, hrát plnohodnotné hry nebo třeba nainstalovat JavaEE aplikaci.

Za týden používání jsem zatím bojoval s jedinou věcí – HD rozlišením. Jednak Windows 8.1 ne úplně dobře zvládají připojení/odpojení externího monitoru a následné přepočítání rozlišení obrazu. Druhá věc je, že většina desktopových aplikací ani nepočítá s tím, že by je někdo zobrazil na 2200px rozlišení, které je zobrazené na pouhé 12” úhlopříčce. 125% zobrazení prvků v systému pak někteřé aplikace rozhodí stejně spolehlivě. Asi nejhorší je otevřít vzdálenou plochu na Windows Server a nemít po ruce lupu. V tom byla adopce HD rozlišení na Mac OS X jednodušší. Všichni chtěli na retině vypadat dobře. U Windows je to ani nenapadlo.

Nicméně váhá a rychlost startu systému všechno vynahrazuje. SP3 je ideální na takové to domácí… cokoliv chcete na home office dělat. :)

4 thoughts on “Surface Pro 3, aneb Zbavil jsem se tří palců úhlopříčky”

 1. První v ČR určitě nebyl, já ho mám od začátku července z USA a nemůžu si ho vynachválit. Je perfektní.

 2. Ahoj Lidi.
  Produkt mě zajímá a toužím po něm.
  Nevíte, zda se bude prodávat v ČR?
  Pokud jste jej kupovali v Německu, je systém v češtině? Klávesnice je v němčině, že?
  Děkuji a ahoj.

  1. Kdy bude MS eshop v ČR, to netuším.
   Poštovné z Německa bylo zdarma a na dokladu bylo i české DPH.
   Ano, klávesnice je německá – dá se na ni zvyknout a z/y mají na stejném místě jako my (QWERTZ).
   Windows samotné jsou v základu anglické a samozřejmě si můžeš zdarma z Microsoftu stáhnout libovolný další jazykový balíček, kterým si je lokalizuješ. Třeba do češtiny.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.